czwartek, 3 września 2015

03.09.2015| FLORAL JUMPSUIT

13 komentarzy :
 
  At the very beginning, I would like to wish all students luck in the new school year ;) Sometimes
I think back to high school. If I have a chance back to these times, I would say YES, but only for a day.. Have fond memories this period, but I try to live what is here and now. Especially since the university period, I consider to be the best of my life so far :)
 I think I have a problem with timing. What I mean is that a few weeks ago I published a post in which I was wearing a coat.
I was lynched because "how can you be so dress for the heat ?!". Some viewed only pictures without reading the text, so they did not know that the photos were taken just before the heatwave. The situation is similar today. Today I present to you a set of summer look, when the "cold wind" is coming to Poland for a week. Excuse me, learning for an exam does not give me the opportunity to "be on time" ;)
  I have some problems - meeting with my fav photographer is almost impossible this month (thanks all retakes of exams), I had to take all of the photos by myself haha. Let me explain: resourcefulness is the key! The photos were taken using the self-timer and I have to admit that, as my construction (a coffee table, on it the chair, on it a tissue wooden box and at the very top of it the camera haha: D) came out not too bad . Sometimes I had a problem with sharpening, but let's say it was meant to be ;)
 When I saw this jumpsuit, I immediately thought of the photosession on the beach ... A little too late for any holiday by the sea in the near future, I just do not plan them. Maybe next year ;)
However I diceded to prepare look like for the beach.
The suit has a beautiful floral print. It comes from Dressin. It's fairly short, for a little getaway to the city center too risky, but on the beach - why not ;) 
To all that look - favorite watch and neon raspberry on the lips. If it were not "photosession" at home, I would add more to the output wicker basket and my favorite slip on shoes in beige color from this posta.

 Na samym początku, chciałabym życzyć wszystkim uczniom szczęścia na nowy rok szkolny ;) Sama czasami wracam myślami do gimnazjum czy liceum. Czy wróciłabym do tych czasów? Myślę, że maksymalnie na dzień. Miło wspominam ten okres, jednak staram się żyć tym, co jest tu i teraz. Zwłaszcza, że okres studiów uważam za najlepszy dotychczas w moim życiu :)
  Chyba mam jakiś problem z wyczuciem czasu. Chodzi mi o to, iż kilka tygodni temu opublikowałam post, w którym miałam na sobie płaszcz (w sumie bardziej narzutkę). Zostałam zlinczowana, ponieważ "jak można się tak ubrać na upały?!". Niektórzy obejrzeli tylko zdjęcia, nie czytając tekstu, więc nie wiedzieli, że zdjęcia powstały tuż przed falą upałów. Podobna sytuacja ma się dzisiaj. Dziś prezentuję Wam zestaw stricte letni, choć nagle nad Polską upałów brak, a nadciąga pogoda niżowa. Przepraszam, nauka na egzamin poprawkowy nie daje mi możliwości "bycia na czas".
  Z racji, iż dla uczniów to czas powrotu do szkoły, a dla niektórych studentów wrzesień nie oznacza dodatkowego miesiąca wakacji, a czas poprawek, trudno mi teraz spotkać się z fotografem. Zaradność to podstawa, trzeba sobie radzić samemu ;) Zdjęcia powstały za pomocą samowyzwalacza i przyznać muszę, iż jak na moją konstrukcję (stolik kawowy, na nim krzesło, na to chustecznik, drewniane pudełeczko i na samym szczycie aparat haha :D) wyszły nie najgorzej. Czasami miałam problem z wyostrzeniem, ale powiedzmy, że tak miało być ;)
  Kiedy zobaczyłam ten kombinezon, od razu pomyślałam o sesji na plaży... Troszeczkę za późno, bowiem żadnych wakacji nad morzem w najbliższym czasie nie planuję. Pomysł na ten czas legł w gruzach. Może za rok. Postanowiłam jednak, iż wystylizuję się tak jak na "wymarzoną" sesję.
Kombinezon ma piękny, kwiatowy print. Pochodzi z DressIn. Jest dość krótki, na wypad do miasta zbyt ryzykowny, ale na plażę w sam raz :)
Do tego ulubiony zegarek i neonowa malina na ustach. Gdyby nie "sesja" w domu, dodałabym jeszcze na wyjście wiklinowy koszyk oraz ulubione slip on'y w beżowym kolorze z tego posta.


  I WAS WEARING:
jumpsuit DRESSIN
watch JORD


FIND ME ON:
 
xoxo, Sandra.13 komentarzy :